Jesteś przedsiębiorcą, masz małą firmę, poszukujesz możliwości jej rozwoju? Zapraszamy do przeczytania artykułu, który wyjaśni, jak uzyskać dotacje unijne dla małych firm. Przedstawimy, jakie są aktualnie dostępne programy oraz w jaki sposób można przeznaczyć pozyskane dotacje unijne dla małych firm.
Dotacje unijne dla małych firm
Zacznijmy od tego, w jaki sposób określana jest mała firma. Definicja przedstawia, że posiada ona od 10 do 50 pracowników, oraz jej roczny obrót nie może przekroczyć 10 milionów Euro.
Bezzwrotne dotacje dla małych firm powinny pomóc w rozwoju przedsiębiorstwa. Programy, z których można skorzystać, są różnorodne, zależą od regionu, w którym znajduje się firma oraz od celu, który należy spełnić.
Jako cel określić możemy rozwój firmy, wprowadzenie innowacji do produktów lub usług. Programy dzielą się na krajowe i regionalne. Kwota wsparcia również jest uzależniona od kilku czynników. Bezzwrotne dotacje można uzyskać na zakup maszyn, sprzętu, udział w szkoleniach lub nawet na działania promocyjne firmy.
Jak pozyskać dotacje, będąc małą firmą?
Najczęściej dotacje kierowane są do małych i średnich przedsiębiorstw. Fundusze pozyskane z unii są w stanie pokryć nawet 70% wydatków, oczywiście jest to zależne od programu, wielkości firmy oraz założonego biznesplanu. Na samym początku, poszukując dotacji odpowiednich dla swojej firmy, zmagamy się z wieloma informacjami. Następnie należy sprostać formalnością, takim jak przygotowanie wniosku wraz z wymaganymi załącznikami.
Jeżeli nie jesteście pewni, z jakich unijnych dotacji dla małych firm, możecie skorzystać, oraz jak powinien wyglądać odpowiednio przygotowany wniosek, polecamy zapoznać się z ofertami specjalistycznych firm, zajmujących się pozyskiwaniem funduszy europejskich, jedną z nich jest Due Consulting. Polecamy zapoznać się z ofertą przedstawiającą nasze Usługi. Kolejnym, końcowym etapem jest rozpatrzenie oraz weryfikacja wniosku, która może trwać do 3 miesięcy.
Aktualne programy z dotacjami dla małych firm
Obecnie obowiązują dotacje dla firm opisane w perspektywie na lata 2021-2027.
- Programy regionalne, są ważnym aspektem w rozwoju regionów, szczególnie kierowane dla małych firm, aby wspierać ich innowacyjność.
- Programy krajowe przeznaczone dla całego kraju, aby z nich skorzystać, należy spełnić wyznaczony cel.
- Programy dla Polski Wschodniej- skierowane dla 6 województw nosi nazwę Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Jego obszar obejmuje następujące województwa: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, warmińsko- mazurskie, Mazowsze- bez Warszawy i otaczających powiatów. Jego celem jest wzrost konkurencyjności gospodarki. Celem programu jest również rozwój automatyzacji, robotyzacji. Środki unijne zainwestować można, wprowadzając zielone technologie do swojego przedsiębiorstwa.
- Kolejnym popularnym programem jest FENG- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Ukierunkowany na rozwój całego kraju. Mogą z niego skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, którzy poszukują funduszy, małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Celem programu, jest udoskonalanie procesów przemysłowych, wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań.
- Następnym programem jest FEnIKS- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Jako jego założenia przedstawiana jest ochrona środowiska. Wspiera wprowadzanie odnawialnych źródeł energii. Ma na celu również zwiększenie świadomości dbania o planetę.
Pytania i odpowiedzi
Jak uzyskać dotacje unijne dla małych firm?
Pozyskanie dotacji unijnych dla małych firm, zależne jest od kilku czynników, tj.wielkość przedsiębiorstwa, region działalności firmy oraz odpowiednio dobrany programu dofinansowania działań, oraz celu firmy.
Czy dotacje wspierają rozwój firmy?
Oczywiście, celem dotacji jest wspieranie rozwoju firmy, wdrożenie nowych technologii, wprowadzenie innowacji. Takie działania wpływają korzystanie na rozwój firmy.
Jakie obecnie są dotacje unijne dla małych firm 2023?
Lista programów, z jakich mogą skorzystać małe firmy, jest zapisana w perspektywie na lata 2021-2027, można w niej poszukać odpowiedni program dla swojej firmy.