Instalacje fotowoltaiczne pomagają skutecznie redukować emisję nie tylko dwutlenku węgla, ale również dwutlenku siarki, tlenków azotu, tlenku węgla i pyłów. Pozwalają uniknąć powstawania odpadów stałych, ścieków, a także zanieczyszczenia gleby, które są częstym następstwem produkcji energii z wykorzystaniem źródeł konwencjonalnych. Instalacja paneli fotowoltaicznych niewątpliwie przyczynia się do przeciwdziałania zmianom klimatu.
Jeszcze do 1 marca 2023 roku gospodarstwa rolne mogą ubiegać się o wsparcie w ramach operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych”, które dotyczy poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” w obszarze zielona energia w gospodarstwie i związane jest z zakupem urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego.
Cel: Wsparcie gospodarstw rolnych w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, zwiększenie efektywności energetycznej poprzez magazynowanie energii i efektywne zarządzenie jej zużycie.
Dla kogo: O pomoc może ubiegać się rolnik (osoba fizyczna, osoba prawna, spółka osobowa prawa handlowego, wspólnik spółki cywilnej),
który:
- jest posiadaczem samoistnym lub zależnym gospodarstwa rolnego, lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji rolnej położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- w gospodarstwie tym prowadzi w celach zarobkowych działalność rolniczą w zakresie produkcji zwierzęcej lub roślinnej, z wyłączeniem chowu i hodowli ryb i działalność ta nie jest prowadzona w celach naukowo-badawczych;
- ma nadany numer identyfikacyjny;
- nie podlega wykluczeniu z ubiegania się o przyznaniu pomocy;
Na co: Inwestycje, które można realizować w ramach wsparcia:
- zakupu urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego o mocy do 50 kW;
- magazyny energii elektrycznej;
- pompy ciepła;
- zakup systemów do zarządzania przepływem energii;
- zakup lub budowa infrastruktury do technicznej do instalacji urządzeń związanych z wytwarzaniem i zarządzaniem energią.
Wartość wsparcia:
- do 150 000 zł (34685 EUR) dla gospodarstwa;
Poziom dofinansowania:
- 50% kosztów kwalifikowanych (60% dla młodych rolników);
Termin naboru:
- do 1 marca 2023 roku;
Nabór jest prowadzony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i dopuszczone jest złożenie jednego wniosku przez gospodarstwo rolne.
Jeżeli planujesz taką inwestycję w Twoim gospodarstwie i spełniasz powyższe wymogi, to zapraszamy do bezpłatnych konsultacji z naszymi ekspertami!