Jeżeli właśnie zastanawiasz się, czym jest przemysł 4.0, oraz co on oznacza, jakie mogą być jego przykłady. Czy w obecnej perspektywie zaplanowanej na lata 2021-2027, można z niego skorzystać? W tym artykule postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości oraz zaspokoić wiedzę związaną z dofinasowaniem przemysłu i gospodarki 4.0.
Przemysł 4.0
Publicznie zaczęto o nim mówić, już w 2011 roku. Wspomniano wówczas o czwartej rewolucji przemysłowej. Samo pojęcie oznacza połączenie maszyn z systemami, ich integrację, aby zwiększyć wydajność oraz elastyczność pracy w gospodarce przemysłowej. Jest to integracja zarówno ludzi, jak i maszyn, nowych technologii i wszystkiego związanego z siecią internetową. Dzięki działaniom przemysłu 4.0 istnieje niezależna komunikacja pomiędzy działami, a wszystko to jest wirtualnie połączone. Powstaje tak zwany łańcuch wartości.
Wcześniejsze rewolucje przemysłowe związane były z mechanizacją, elektrycznością, oraz wprowadzeniem technologii informatycznych. Opisywano je zawsze po wdrożeniu, inaczej było w przypadku czwartej, obecnej rewolucji, która została już opisana przed jej nastaniem.
Czym jest przemysł 4.0?
Przemysł 4.0 jest połączeniem maszyn produkcyjnych, systemu IT i ludzi. Jest to proces łączenia rzeczywistości z wirtualnym światem. Począwszy od złożenia zamówienia na komponenty, wysyłki towarów do zamawiających, aż do usług posprzedażowych. Przemysł 4.0 zapewnia dostęp do ważnych informacji prawie z każdego miejsca, w dowolnym czasie. Poprzez wdrożenie przemysłu 4.0 do swojej firmy, przedsiębiorcy zyskują ekonomiczną produkcję, czyli obniżenie jej kosztów. Dodatkowym atutem jest również szybszy sposób reakcji na potrzeby klientów. Zyskujemy wówczas przychylność konsumentów i przewagę nad konkurencją.
Jest to bardzo cenne w obecnych czasach. Gdyż żyjemy bardzo szybko, produkty lub usługi, pragniemy mieć na wyciągnięcie ręki, jesteśmy niecierpliwi i lubimy mieć dostęp do wszystkiego z przeróżnych miejsc.
Mocne strony dofinasowania przemysłu i gospodarki 4.0
Dofinansowanie przemysł 4.0 bardzo mocno przysłużył się do rozwoju obecnej gospodarki.
Zalety dofinansowania:
- Indywidualizacja- produkt skierowany dokładnie pod klienta
- Możliwość tworzenia wielu wariantów
- Optymalizacja procesów
- Inteligentna analiza danych
- Niższe koszty produkcji
- Wprowadzanie innowacji
- Zwiększenie konkurencyjności
Aktualne programy dofinansowanie przemysłu 4.0
Aktualnie trwa nabór Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorstwa (PARP),
skierowany dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027, którego celem jest automatyzacja i robotyzacja, zwiększa się wówczas proces transformacji. W koncepcji dofinansowania przemysłu 4.0 wykorzystywane są nowe technologie, tworzone są inteligentne fabryki, oraz następują procesy, które optymalizują działania produkcji. Dostosowane, do warunków panujących na rynku oraz spersonalizowane pod klientów.
Dla kogo:
Program skierowany jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw
Na co można pozyskać dofinansowanie:
- diagnozę cyfrową
- automatyzację
- robotyzację
- wprowadzanie innowacyjności do funkcjonowania firmy
Dofinansowanie uwzględnia do 85% wydatków, maksymalna kwota dofinansowania 3 000 000 zł. Termin składania wniosków od 02/08/2023 do 25/10/2023, lecz zostało przedłużone do 08/11/2023.
Program FENG a przemysł 4.0
Kolejnym programem jest Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, zaplanowane na lata 2021-2027, jest kontynuacją poprzednich perspektyw.
Jego celem jest również zwiększenie innowacyjności, wzrost konkurencyjności oraz podążanie w kierunku przemysłu 4.0 poprzez transformację gospodarki, również wsparcie i rozwój zielonych technologii. Program jest składową kilku celów:
- Zapewnia wsparcie w badaniach i rozwoju
- Wspiera cyfryzację i zieloną gospodarkę
- Sprzyja przyjaznym innowacją
- Wspiera startujące przedsiębiorstwa
- Ochrona i wsparcie klimatu, zielona transformacja
Podsumowanie
Podsumowując, przemysł 4.0 jest nowoczesnym rodzajem produkcji. Zastosowane są inteligentne systemy, zbierana oraz przetwarzana analiza danych. Powstają nowoczesne, inteligentne fabryki, które posiadają zoptymalizowany proces produkcji. Dofinansowanie przemysł 4.0 daje nam elastyczność oraz mocniejszą pozycję wśród konkurencyjności przedsiębiorstw. Dostosowujemy się tym samym do zmiennych warunków i wymagających klientów. Jedno jest pewne, należy być cały czas czujnym, ponieważ istnieją już wzmianki o przemyśle 5.0. Czego będziemy mogli się spodziewać? Jak podają wstępne dane, będzie to zrównoważony rozwój zorientowany na człowieka.
Pytania i odpowiedzi
Czym jest dofinansowanie przemysł 4.0?
Przemysł 4.0 jest kolejną, czwartą już rewolucją, która skupia się na innowacyjnych metodach, nowoczesnych możliwościach, aby wspomóc przedsiębiorstwo w jego rozwoju.
Czy na działania bezpośrednio związane z przemysłem 4.0 można pozyskać dofinansowanie?
Dofinansowanie na cel związany z przemysłem 4.0 można uzyskać z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Polski, ponieważ te właśnie działania, są uważane za priorytetowe.
Kiedy zaczęła się czwarta rewolucja przemysłowa?
Czwarta rewolucja przemysłowa rozpoczęła się na początku pierwszej dekady XXI wieku.
Czy wiemy już coś na temat przemysłu 5.0?
Wiemy, że on nastąpi, całkowity jego proces nie jest jeszcze znany. Ma być to jeszcze większa rozbudowa systemów informatycznych, sztuczna inteligencja, robotyka, ważnym elementem jest natomiast to, że wszystko ma działać w harmonii z człowiekiem.