W terminie od 2 sierpnia do 25 października 2023 roku jest planowany nabór winsoków o dofinansowanie projektów, których głównym założeniem będą działania i inwestycje prowadzące do transformacji przemysłowej w MŚP z makroregionu Polski Wschodniej w kierunku Przemysłu 4.0. Działanie będzie realizowane w ramach programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW).
Polska Wschodnia obejmuje tradycyjnie obszar pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskie, a w ramach aktualnej perspektywy została rozszerzona o część województwa mazowieckiego (z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego oraz powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawsko-zachodniego i wołomińskiego).
Działania wykazane do realizacji w projekcie powinny wynikać z wytycznych audytu technologicznego i opracowanej mapy drogowej, które należy przeprowadzić i opracować przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.
Na wsparcie mogą liczyć projekty obejmujące takie działania jak: zakup automatów, robotów oraz innych maszyn i urządzeń, a także oprogramowania oraz usług doradczych i szkoleniowych niezbędnych do instalacji i obsługi ww. urządzeń.
Cel: Wdrożenie rozwiązań automatyzacji i robotyzacji, mających bezpośredni wpływ na zwiększenia odporności MŚP na zmiany koniunkturalne oraz budowę przewagi konkurencyjnej. Wprowadzane rozwiązania technologiczne mają pozwolić zmniejszyć problem odpływu pracowników z Polski Wschodniej.
Dla kogo: Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski Wschodniej.
Na co: Dofinansowaniem są objęte koszty kwalifikowalne dotyczące:
- usług doradczych związanych z przeprowadzeniem audytu technologicznego/diagnozy dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa i opracowaniem oraz wdrożeniem mapy drogowej;
- nabycia środków trwałych, z wyłączeniem nieruchomości, tj. m.in. automatów, robotów oraz innych maszyn i urządzeń;
- nabycia oprogramowania lub innych wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej;
- kosztów robót i materiałów budowlanych, o ile są bezpośrednio związane z instalacją maszyn i urządzeń;
- kosztów usług szkoleniowych.
Wartość wsparcia:
- od 200 000 PLN (46233 EUR) do 3 000 000 PLN (693504 EUR),
Poziom dofinansowania:
- do 85% kosztów kwalifikowanych,
Termin naboru:
- od 2 sierpnia do 25 października 2023 roku,
Budżet konkursu:
- 100 000 000 PLN (22,22 mln EUR),
Przedsiębiorców zainteresowanych wdrożeniem tego typu działań w firmach serdecznie zapraszamy do bezpłatnych konsultacji z naszymi ekspertami!