Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) stanowi kontynuację wcześniejszych programów Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz Inteligentny Rozwój 2014-2020. Cechuje się kompleksowym podejściem do potrzeb przedsiębiorcy w zakresie prowadzenia prac B+R i wdrożenia ich wyników w przedsiębiorstwie lub w organizacji. Budżet o wartości 7,9 mld euro to jak dotychczas największe wsparcie dla tego typu programów w Unii Europejskiej, ma na celu wzmocnienie polskiej gospodarki i osiągnięcie wyższego poziomu zaawansowania technologicznego oraz proekologicznego.
Program dedykowany jest do podmiotów należących do grupy MŚP, dużych przedsiębiorstw i jednostek naukowych. Dodatkowo członkami konsorcjów tworzonych na potrzeby realizacji projektów, mogą być instytucje otoczenia biznesu takie jak ośrodki przedsiębiorczości, ośrodki innowacji, a także instytucji finansowych.
Główne cele:
- Zwiększenie potencjału w zakresie badań i innowacji oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii;
- Wzrost konkurencyjności MŚP;
- Rozwinięcie umiejętności na rzecz inteligentnej specjalizacji, transformacji przemysłowej i przedsiębiorczości;
- Transformacja gospodarki w kierunku Przemysłu 4.0 oraz zielonych technologii;
W ramach programu każdy projekt powinien zawierać moduły obowiązkowe oraz moduły uzupełniające. Moduły obowiązkowe, które mogą być uwzględniane w projektach osobno i razem to:
- B + R – badania przemysłowe i prace rozwojowe
- Infrastruktura B + R – tworzenie i rozwój centrów badawczo-rozwojowych służących realizacji agendy badawczej
Moduły uzupełniające, które można w dowolny sposób konfigurować do części obowiązkowej to:
- Wdrożenia innowacji realizowanych w module obowiązkowym
- Cyfryzacja obejmująca m.in. robotyzację linii produkcyjnych, optymalizację produkcji, poprawę cyberbezpieczeństwa, internet rzeczy, sztuczną inteligencję.
- Zazielenia przedsiębiorstw obejmujące redukcję substancji szkodliwych w produkcji, recykling, ekoprojektowanie.
- Kompetencje – zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy głównie w zakresie transformacji Przemysłu 4.0, transferu technologii, zarządzania innowacjami, ekoprojektowania.
- Internacjonalizacja – promocja produktów i usług na rynkach zagranicznych, tworzenie międzynarodowych łańcuchów dostaw, komercjalizacja wyników prac B+R za granicą.
W ramach programu można liczyć na wsparcie obejmujące dotacje, instrumenty finansowe kapitałowe oraz gwarancyjne, instrumenty łączące finansowanie zwrotne i dotacje.
Nabór wniosków będzie prowadzony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polska Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Nie czekaj, zapraszamy do kontaktu, jesteśmy po to, żeby Ci pomóc!