Jak napisać wniosek o dofinansowanie z Unii?

Jak napisać wniosek o dofinansowanie unijne?

Jeżeli jesteś zainteresowany dotacją unijną dla firmy, na pewno zastanawiasz się, jak napisać wniosek o dofinansowanie z Unii. Prawidłowe napisanie wniosku o dotację unijną jest kluczowe, aby zostało przyznane dofinansowanie dla firmy. Nie jest to jednak takie łatwe.

Cały proces ubiegania się o dotację może być czasochłonny, bowiem wnioski do wypełnienia liczą wiele stron. Przeczytaj ten artykuł, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak napisać wniosek o dotacje unijne.

Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie dla firmy, na samym początku należy znaleźć odpowiedni konkurs, którego wymogi przystąpienia będziesz spełniać, ponieważ liczy się to, czy Twój wniosek wpisuje się w cele konkursu. Bardzo ważne jest, aby przedstawione cele wpływały pozytywnie na rozwój Twojej firmy.

Należy pamiętać, że na koniec trzeba rozliczyć się dokładnie z tego samego planu, jaki został przedstawiony we wniosku. 

Wniosek o dotację należy składać zawsze w ściśle określonym terminie.

Na co zwrócić uwagę pisząc wniosek o dotację?

Zastanawiając się, jak napisać wniosek o dofinansowanie projektu, należy dokładnie przeanalizować swoje własne szanse na wykonanie zadania. Ważne są możliwości finansowe, gdyż trzeba wziąć pod uwagę to, że oprócz kwoty, która zostanie przyznana, ponosi się jeszcze koszty niekwalifikowane, czyli takie koszty, które do wykonania projektu są niezbędne, ale nie kwalifikują się do dofinansowania. 

Duże znaczenie na otrzymanie dofinansowania ma opis konkurencji. Projekt wnioskodawcy musi się wyróżniać na tle innych przedsiębiorstw z tej samej branży. We wniosku należy dokładnie opisać, czym dofinansowany projekt będzie wyróżniał się na tle innej konkurencji oraz wpisywał się w obecne potrzeby rynku.

Co musi znaleźć się we wniosku o dotację unijną?

Wniosek o dotacje z Unii Europejskiej musi zawierać takie informacje, jak:

  • tytuł projektu
  • dane wnioskodawcy oraz opis wykonywanej przez niego działalności
  • opis projektu oraz uzasadnienie konieczności jego realizacji
  • wpływ projektu na politykę ochrony środowiska

Oprócz samego wniosku, jaki należy wypełnić, konieczne jest dostarczenie szeregu dokumentów. Mogą to być m.in.:

  • biznesplan
  • kosztorys
  • analiza finansowa
  • harmonogram projektu
  • szereg innych załączników wymaganych do konkretnego konkursu

Jak napisać dobry wniosek o dofinansowanie?

Aby wniosek o dotacje dla firm był rozpatrzony pozytywnie, należy bardzo precyzyjnie podejść do jego pisania. Przez źle napisany wniosek o dofinansowanie, można nie otrzymać szansy na rozwój swojej firmy. Dlatego ważne jest, by wiedzieć, jak pisać wnioski o dotacje.

Znacząca dla decyzji o przyznaniu dofinansowania dla firm jest innowacyjność projektu. Warto również pokazać, że jest się znawcą w swojej branży oraz odpowiednio podejść do opisu szans i zagrożeń, jakie wynikają z realizacji projektu.

Nie można opisać we wniosku tych dwóch czynników zbyt optymistycznie lub pesymistycznie. Ważne jest, by przekonać komisję do naszego projektu, aby szanse na otrzymanie dotacji wzrosły, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak napisać dobry wniosek o dotację.

Kiedy jednak nie wiemy, jak pisać wnioski o dofinansowanie, można skorzystać z pomocy ekspertów. Istnieje wiele firm, które specjalizują się w pisaniu wniosków o dotacje unijne. Jedną z nich jest firma DUE Consulting, która swoje wieloletnie doświadczenie wykorzystuje opracowując wnioski unijne.

Można w ten sposób zwiększyć szansę na otrzymanie dofinansowania z Unii Europejskiej. Specjaliści pomogą w uzupełnieniu wniosku w taki sposób, by jak najbardziej przekonać komisję, aby Twoja firma uzyskała dotację. Eksperci posiadają kompletną wiedzę na temat tego, jak napisać wniosek o dofinansowanie unijne, a Ty nie będziesz musiał martwić się wypełnianiem dokumentów.

Czy pisanie wniosku o dotację jest trudne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Niektóre wnioski o dofinansowanie są łatwiejsze do napisania, ponieważ wystarczy w nich przedstawić swój pomysł, określić wydatki i przychody, ale są również wnioski obszerniejsze, których uzupełnienie wymaga znacznie więcej wiedzy, dlatego przy jej braku, jak również braku doświadczenia, lepiej wspomóc się specjalistami, zajmującymi się na co dzień pisaniem takich wniosków.

Napisanie wniosku o dotację na pewno nie jest łatwe. Trzeba liczyć się z tym, że pochłania on wiele czasu i żeby był poprawny, należy solidnie go sporządzić.

Pytania i odpowiedzi

Jak długo należy czekać na decyzję o przyznaniu dotacji z Unii?

W przypadku wielu konkursów, określany jest przybliżony termin ogłoszenia wyników. Zazwyczaj jest on nie krótszy niż 3 miesiące.

Czy mogę odwołać się od negatywnej decyzji przyznania dofinansowania z Unii Europejskiej?

Tak, od decyzji nie przyznającej dofinansowania unijnego, można się odwołać. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od dnia  otrzymania decyzji.

Jak długo komisja może rozpatrywać moje odwołanie od decyzji przyznania dofinansowania?

Instytucja rozpatrująca protest, powinna to zrobić do 30 dni. W uzasadnionych przypadkach, termin ten może być przedłużony, jednak nie powinien przekroczyć 60 dni.

powrót do listy aktualności

Wypełnij formularz

Skontaktujemy się w ciągu 24h

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych, Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), a tym samym zgadzam się z warunkami Polityki Prywatności DUE Consulting *