Dotacje na automatyzację i robotyzację
Autor: Magdalena Grajda
3 min czytania
Automatyzacja i robotyzacja to coraz ważniejsze procesy w gospodarce. Dostępne są dotacje, które mogą pomóc przedsiębiorcom w finansowaniu tych inwestycji. Przedsiębiorcy, którzy rozważają automatyzację i robotyzację, powinni rozważyć możliwości finansowania dostępne w ich regionie.
Jaki cel mają dotacje na automatyzację i robotyzację w MŚP?
Przyznanie dotacji ma na celu wsparcie mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw z obszarów Polski Wschodniej w zakresie transformacji przemysłowej do Przemysłu 4.0
Co to jest automatyzacja i robotyzacja?
Automatyzacja i robotyzacja w kontekście przedsiębiorstw to dwie strategie implementacji zaawansowanych technologii w celu optymalizacji i usprawnienia procesów biznesowych. Robotyzacja oznacza wykorzystanie robotów do wykonywania zadań, które wcześniej były wykonywane przez pracowników lub wymagały zaawansowanych umiejętności. Na przykład, w przemyśle produkcyjnym roboty mogą precyzyjnie montować produkty.
Z drugiej strony, automatyzacja to bardziej ogólna koncepcja, która obejmuje szeroki zakres technologii, w tym roboty, w celu zminimalizowania lub całkowitego wyeliminowania interwencji ludzi w procesach biznesowych. Automatyzacja może obejmować zastosowanie skryptów, oprogramowania, maszyn i innych narzędzi, które poprawiają efektywność, redukują koszty i minimalizują ryzyko popełniania błędów.
Dla kogo dotacje na automatyzację i robotyzację w Polsce Wschodniej?
Dotacje na automatyzację i robotyzację w MŚP są dostępne wyłącznie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw działających w obszarze Polski Wschodniej. Oznacza to, że przedsiębiorstwa te muszą prowadzić działalność gospodarczą w województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim lub mazowieckim, z wyłączeniem m. st. Warszawy i dziewięciu okolicznych powiatów.
Na co dofinansowanie na automatyzację i robotyzację?
Dotacje na automatyzację i robotyzację w MŚP można przeznaczyć na:
- koszty robót oraz materiałów budowlanych, które są powiązane bezpośrednio z instalacją urządzeń i maszyn
- nabycie środków trwałych, z wyłączeniem nieruchomości zabudowanych oraz niezabudowanych
- koszty usług doradczych związane z przeprowadzeniem audytu technologicznego czy wdrażaniem mapy drogowej
- nabycie oprogramowania, licencji, patentów, know-how
- koszty usług szkoleniowych
Jaka forma i kwota dofinansowania na automatyzację i robotyzację?
Pomoc finansowa na usługi doradcze zostanie udzielona w postaci bezzwrotnej dotacji. Natomiast wsparcie finansowe na inwestycje będzie miało charakter dotacji warunkowej, co oznacza, że częściowo zostanie zwrócone.
Jeśli chodzi o usługi doradcze, można otrzymać wsparcie finansowe w wysokości do 85% kosztów netto, przy czym to wsparcie będzie traktowane jako pomoc de minimis.
Natomiast gdy chodzi o koszty inwestycyjne, poziom wsparcia finansowego będzie obliczany zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2022-2027 i maksymalnie wyniesie do 70% kosztów netto.
Wartość wsparcia finansowego jakie można uzyskać mieści się w zakresie od 200 tys. zł (46220 EUR) do 3 mln zł (693300 EUR).
Do kiedy dotacje na automatyzację i robotyzację w Polsce Wschodniej?
Dofinansowanie na automatyzację i robotyzację będzie można otrzymać po przesłaniu wniosku w terminie od 2 sierpnia 2023 r. do 8 listopada 2023 r.